Zioła można pić nie tylko w okresie karmienia piersią, lecz także w każdym innym czasie. Poszczególne rodzaje wpływają pozytywnie na trawienie, wygląd włosów, skóry i paznokci czy ogólne samopoczucie. Niezależnie od wybranego gatunku warto jednak pamiętać o umiarze i dostosować wybrany gatunek ziół do własnych potrzeb.
W okresie tuż po ciąży picie ziół może wspomóc wydzielanie pokarmu z gruczołów mlekowych. Zdarza się bowiem, że niektóre kobiety mają problem z naturalnym pozyskiwaniem pokarmu lub posiadają go zbyt mało, żeby zapewnić dziecku odpowiedni przyrost masy. Istnieją różne rozwiązania stosowane w celu wspomagania wydzielania mleka, a jednym z nich są gotowe mieszanki ziół na laktację dostępne w aptekach i wielu sklepach internetowych. Zazwyczaj przyjmują one formę herbatek parzonych w taki sam sposób, jak klasyczna herbata, dlatego wspomaganie laktacji metodami tego typu jest przyjemne i nie wiąże się z dodatkowymi dolegliwościami.
Jakie wybrać zioła wspomagające laktację?
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów ziół „laktacyjnych”, od gotowych mieszanek, aż po poszczególne gatunki sprzedawane pojedynczo. Niekiedy zdarza się, że do takich roślin, jak koper włoski, pokrzywa, anyż, melisa, werbena pospolita, hibiskus czy rutwica lekarska są dodawane owoce wzmacniające smak i sprawiające, że mieszanka smakuje podobnie do klasycznej herbaty owocowej. W aptekach oraz sklepach internetowych z łatwością znajdziesz również te same kompozycje ziół zamknięte w kapsułkach lub granulacie oraz specjalne kawki laktacyjne dla osób preferujących bardziej wyraziste napoje. Większość z nich cechuje się podobnym działaniem, dlatego głównym kryterium podczas wyboru odpowiedniego produktu powinien być jego dokładny skład.
Kiedy pić?
Zioła na laktację są wskazane głównie w przypadku matek nieposiadających wystarczającej ilości pokarmu oraz takich, które mają problemy z naturalnym wywołaniem jego wytwarzania. Na rynku znaleźć można również saszetki o podobnym działaniu, które, w przeciwieństwie do samych ziół, miesza się z napojami mlecznymi, wodą lub sokami owocowymi. Zaparzoną kompozycję należy spożywać około 2-3 razy dziennie, najlepiej kilkadziesiąt minut przed karmieniem lub odciąganiem pokarmu. Zasada ta obowiązuje w przypadku większości produktów tego typu, jednak zdarzają się herbatki rządzące się własnymi regułami. Wówczas należy podążać za zaleceniami znajdującymi się w ulotce lub wskazaniami wystosowanymi przez lekarza bądź farmaceutę.